آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا و راه های مقابله با آلودگی هوا

عوامل و دلایل آلودگی هوا چیست ؟ راه های جلوگیری از آلودگی هوا کدامند ؟

آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا و راه های مقابله با آلودگی هوا : جلوگیری از آلودگی هوا موضوع مورد بحث این روزها در کشورمان است. هوایی که ما این روزها تنفس می‌کنیم پر از آلاینده‌های سمی و خطرناک است. آلودگی محیط زیست می‌تواند به زیبایی و تنوع زیستی  موجود در کره‌ی زمین آسیب بزند. هر ساله میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به خاطر مشکلات مختلف مربوط به آلودگی جان خود را از دست می‌دهند. کلید داشتن زندگی سالم شناسایی منابع آلودگی هوا و اجرای راه‌هکارهای عملی است که کمک می‌کنند آلودگی هوا را مهار کنیم.

عوامل اصلی آلودگی هوا چیست ؟

امروزه زیاد با اصطلاح آلودگی هوا درگیر هستیم. در شهرهای بزرگی همچون تهران، تبریز و … این مسئله بسیار موجب نگرانی همه ما شده است. اما بهتر است این موضوع را نیز بدانید که آلودگی هوا موضوعی جهانی است که در تمام دنیا یکی از مسائل مورد بحث شده است. هرگونه تغییر فیزیکی، بیولوژیکی یا شیمیایی در هوا ممکن است به عنوان آلودگی نامیده شود. عوامل اصلی آلودگی هوا متفاوت است و این اتفاق زمانی رخ می دهد که گازهای مضر، گرد و غبار، دود و … وارد جو شود. این قضیه باعث می شود که زندگی گیاهان، حیوانات و انسان ها به دلیل کثیف شدن هوا با مشکلات متعددی روبرو شود.

دلایل اصلی آلودگی هوا چیست ؟

آلودگی امروزه اصطلاحی است که در تمام دنیا شنیده می شود. ما در مورد انواع مختلف آلودگی می شنویم و در رسانه ها این واژه را زیاد می بینیم. اما «آلودگی هوا» یکی از انواع آلودگی است که صرف نظر از مکان آن چه در محیط بسته و چه در محیط باز، به هوایی که در آن آلاینده ها وجود داشته باشند گفته می شود. آلودگی هوا می تواند به دو بخش تبدیل شود: آلودگی هوای قابل مشاهده و آلودگی هوای نامرئی یا غیر قابل مشاهده. اگر می‌خواهید طور دیگری به آلودگی هوا نگاه کنید باید بگوییم که آلودگی می تواند هر ماده ای باشد که مانع از تحمل هوا شود و روی سلامتی موجودات زنده اثر بگذارد. حفظ تمام موجودات زنده روی زمین، به دلیل ترکیب گازهایی است که به طور کل، «جو» را تشکیل می‌دهند؛ عدم تعادل ناشی از افزایش یا کاهش درصد این گازها می تواند برای بقا مضر باشد.

انواع آلودگی هوا

برای اینکه عوامل اصلی آلودگی هوا را متوجه شویم باید چندین تقسیم بندی را متوجه شویم. آلاینده های اصلی هوا می‌توانند توسط منابع اولیه یا منابع ثانویه به وجود بیایند. آلاینده هایی که نتیجه مستقیم این فرآیند هستند می توانند آلوده کننده های اولیه باشند. یک مثال واضح از یک آلاینده اصلی، دی اکسید گوگرد تولید شده از کارخانه ها است. آلاینده هایی ثانویه هستند که به واسطه آمیختگی و واکنش آلاینده های اولیه ایجاد می شوند. دود ایجاد شده توسط تعاملات چندین آلاینده های اصلی به عنوان آلاینده های ثانویه شناخته شده است.

سوزاندن سوخت های فسیلی

دی اکسید گوگردی که از احتراق سوخت های فسیلی مثل زغال سنگ، نفت و سایر انتشار می شود یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا است. آلاینده‌های ناشی از وسایل نقلیه شامل کامیون، اتومبیل، قطار، هواپیما باعث ایجاد آلودگی زیادی می شود. این سوخت ها همیشه مضر هستند اما ما از آن ها استفاده می کنیم تا نیازهای اساسی حمل و نقل روزانه‌مان را برآورده کنیم. اما، استفاده بیش از حد آن ها برای محیط زیست بسیار مضر است زیرا گازهای خطرناک ناشی از آن ها، باعث تخریب تدریجی آن می شود. مونوکسید کربن ناشی از احتراق نامناسب یا ناقص سوختی که از وسایل نقلیه آزاد می شود یکی دیگر از آلاینده های مهم همراه با نیتروژن اکسید است که از هر دو فرآیند طبیعی و انسانی تولید می شود.

فعالیت های کشاورزی ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

آمونیاکی که توسط محصولات مرتبط با کشاورزی ساخته می شود بسیار شایع می‌باشد و یکی از گازهای خطرناک در جو است. استفاده از حشره کش ها، آفت کش ها و کود در فعالیت های کشاورزی بسیار زیاد است. آنها مواد شیمیایی مضر را در هوا پخش می کنند و علاوه بر هوا می توانند باعث آلودگی آب نیز شوند. آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا و راه های مقابله با آلودگی هوا

گازهای خروجی کارخانه‌ها و صنایع

صنایع تولیدی مقدار زیادی مونوکسید کربن، هیدروکربن، ترکیبات آلی و مواد شیمیایی را در هوا پخش می کنند و به همین دلیل کیفیت هوا را کاهش می دهند. صنایع تولیدی را می توان در هر گوشه ای از زمین یافت و هیچ منطقه ای نیست که تحت تاثیر آن قرار نگرفته باشد. پالایشگاه های نفت نیز، هیدروکربن و سایر مواد شیمیایی آلوده دیگر را در هوا منتشر می کنند و همچنین باعث آلودگی زمین می شوند.

عملیات معدن

فعالیت های معادن، فرآیندی است که در آن مواد معدنی زیر زمینی با استفاده از تجهیزات بزرگ استخراج می شوند. در طول این فرآیند گرد و غبار و مواد شیمیایی در هوا پخش می شود و باعث آلودگی هوا می شود. این یکی از دلایلی است که مسئول بدتر شدن شرایط بهداشتی کارگران و ساکنین نزدیک آن است.

آلودگی هوای داخل محیط بسته ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

مواد پاک کننده خانگی و لوازم نقاشی، مواد شیمیایی سمی در هوا را ایجاد می کنند و باعث آلودگی هوا می شوند. آیا تا به حال متوجه شده اید که هنگامی که دیوارهای خانه خود را رنگ می کنید، بویی بوجود می آید که به معنای واقعی کلمه تحملش غیر ممکن است؟ این همانی است که استفاده مکرررش موجب بیماری های تنفسی می شود.

۴۱ راه فوق‌العاده آسان برای جلوگیری از آلودگی هوا | مجله
آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا و راه های مقابله با آلودگی هوا

راه های مقابله با آلودگی هوا

در اینجا ۴۰ ایده‌ مختلف برای جلوگیری از آلودگی هوا را به شما ارائه می کنیم تا بتوانید خودتان با امتحان کردن آن‌ها در مهار آلودگی‌ هوا در منطقه‌ یا جهان اطراف‌تان مشارکت کنید. در ادامه این ۴۰ راه فوق‌العاده آسان برای جلوگیری از آلودگی هوا را با هم مرور می کنیم.

از حمل و نقل عمومی استفاده کنید

خیلی کمتر از وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی‌تان استفاده کنید. در صورت امکان همسفری و هم‌پیمایی کنید و به جای پیاده رفتن به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی فکر کنید؛ به این طریق به تمام مسائلی که در حال حاضر هوای شهر با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند دامن نزده‌اید.

هوشمندانه برانید

اگر در زمان‌های مشخص و منظمی رانندگی می‌کنید، مطمئن شوید که به جای هدر دادن بنزین هوشمندانه رانندگی می‌کنید. در چارچوب محدوده‌ی سرعت برانید، مطمئن شوید در خودروتان چیزهای زیادی نیست که آن را سنگین کند، و تا آنجا که می‌توانید سعی کنید میزان مصرف بنزین را در حدی که عموما استفاده می‌کنید نگه دارید.

به طور منظم خودروتان را چک کنید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

برای این که مطمئن شوید خودروتان سوخت اضافی مصرف نمی‌کند مهم است که به طور منظم خودروتان را چک کنید. با این کار نه تنها در پول‌تان صرفه‌جویی خواهید کرد بلکه خودروتان هم بیشتر عمر می‌کند.

باد لاستیک‌ها را درست تنظیم کنید

تنظیم باد لاستیک ها راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از آلودگی هوا است . اگر لاستیک‌ها درست باد نشده باشند، خودرو سوخت بیشتری مصرف خواهد کرد. تنظیم درست باد آن‌ها از میزان اثرات خودروتان بر محیط زیست خواهد کاست.

وسایل نقلیه‌ دارای بهروه‌وری سوخت بالا بخرید

وسایل نقلیه و اقلام دیگری بخرید که برای محیط زیست مفید هستند. امروزه انتخاب‌های زیادی وجود دارند که یا به لحاظ مصرف بنزین بهروه‌وری خوبی دارند یا هیبریدی هستند، بنابراین مجبور نیستید نگران مصرف بنزین اضافه و دامن زدن به آلودگی هوا باشید. اگر به دنبال خرید خودروی جدید هستید، در صورت امکان وسیله‌ای با بهره‌وری سوخت بالا بخرید.

به فکر “سبز زندگی کردن” باشید

برای سبز زندگی کردن گزینه‌های بسیار زیادی وجود دارد و بسیاری از آن‌ها از معافیت‌های مالیاتی برخوردارند که این امر به شما کمک می‌کند راحت تر آن‌ها را انجام دهید. به طرح‌های محلی، ایالتی، و حتی فدرال نگاهی بیندازید تا ببینید که آیا آن‌ها چیزی دارند که بتواند به شما کمک کند تغییر رویه بدهید.

باغچه درست کنید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

درست کردن باغچه راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از آلودگی هوا است . باغچه‌ای درست کنید که به هوا موادی را می‌دهد که برای تمیزتر شدن لازم دارد. گیاهان بسیار زیادی وجود دارند که تمام ذرات کثیف هوا را می‌بلعند. تحقیق کنید و ببینید کدام یک را راحت تر می‌توانید پرورش دهید و کدام یک بیشتر به جهان اطراف شما کمک خواهد کرد. آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا و راه های مقابله با آلودگی هوا

از رنگ‌هایی که ترکیبات آلی فرار کمتری دارند یا رنگ‌های مخلوط با آب استفاده کنید

از رنگ‌هایی استفاده کنید که با آب ترکیب می‌شوند نه با نفت. هر چه محصولات نفتی کمتری استفاده کنید، عملکرد بهتری خواهید داشت چون این یعنی در کل نفت کمتری تولید می‌شود.

لامپ‌های بلا استفاده را خاموش کنید

لامپ‌ها و دیگر وسایل برقی را همیشه روشن نگذارید. هرچه بیشتر برق مصرف کنید، انرژی بیشتری هدر خواهید داد و بیشتر هوا را آلوده خواهید کرد.

الکتریسیته‌ سبز بخرید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

استفاده از توان خورشیدی راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از آلودگی هوا است .  الکتریسیته‌ای بخرید که از انرژی‌های تجدید پذیر تولید شده باشند یعنی نیروی برق آبی، باد یا توان خورشیدی.

از انرژی خورشیدی استفاده کنید

به جای انرژی مرسوم به فکر استفاده از توان خورشیدی باشید. توان خورشیدی می‌تواند یک تن انرژی برای شما صرفه جویی کند، و بالاتر از آن، می‌تواند در دراز مدت به صرفه‌جویی در پول‌تان هم بینجامد.

به جای زغال از گاز طبیعی استفاده کنید

به جای زغال از پروپان یا اجاق گاز طبیعی استفاده کنید. در آن صورت، سوخت فسیلی را که می‌تواند برای جهان پیرامون‌تان زیان‌آور باشد وارد هوا نمی‌کنید.

از اجاق‌های هیزمی مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست استفاده کنید

به جای نفت از اجاق‌های هیزمی یا شومینه‌های مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست استفاده کنید. و باز هم، با مصرف نفت کمتر، اوضاع بهتری خواهید داشت.

لباس‌ها را روی بند رخت خشک کنید

به جای اینکه سعی کنید لباس‌های‌تان را در یک رخت خشک کن خشک کنید آن‌ها را روی بند رخت پهن کنید. هرچه انرژی کمتری مصرف کنید، بهتر است.

همیشه از محصولات قابل بازیافت استفاده کنید

اگر به آن‌ها دسترسی و توانایی انتخاب آن‌ها را دارید همیشه از محصولات قابل بازیافت استفاده کنید. آن‌ها برای ساخته شدن از محصولات دیگر انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

از هر دو طرف کاغذ استفاده کنید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

صرفه جویی در مصرف کاغذ راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از آلودگی هوا است . از دو طرف یک برگه کاغذ استفاده کنید. در غیر اینصورت، در مصرف مواد مصرفی خود اسراف کرده‌اید.

از کیسه‌های کاغذی دوباره استفاده کنید

از کیسه‌های کاغذی دوباره استفاده کنید؛ آن‌ها تقریبا برای هر چیزی که فکرش را بکنید مناسب هستند و در همان وهله‌ی اول بازیافت می‌شوند.

از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید

آن‌ها از محصولات نفتی درست شده‌اند و می‌توانند به محیط زیست آسیب بزنند چون تجزیه‌ی آن‌ها تا ابد طول می‌کشد( و بعضی از آن‌ها هرگز تجزیه نمی‌شوند).

محصولاتی را انتخاب کنید که کمترین بسته‌بندی را دارند

وقتی صحبت از خرید اقلام از بیرون می‌شود، دقت کنید محصولاتی را بخرید که کمترین بسته‌بندی را دارند و قابل استفاده‌ی مجدد هستند. حتی اگر بسته‌بندی شده‌اند، سعی کنید آن‌ کالایی را بخرید که کمترین بسته‌بندی را دارد.

به جای برگ‌روب از جاروب استفاده کنید

از وسایلی که گرد و خاک زیادی به پا می‌کنند استفاده نکنید؛ به جای آن‌ها از وسایل دیگری استفاده کنید. به عنوان مثال، به جای استفاده از برگ‌روب، چرا به استفاده از یک جاروب فکر نمی‌کنید؟

از مواد شیمایی خطرناک استفاده نکنید

اگر از موادی استفاده می‌کنید که مقدار زیادی مواد شیمیایی دارند و بوی غلیظی می‌دهند، سعی کنید از آن ها در فضای باز استفاده کنید و/یا اصلا از آن‌ها استفاده نکنید.

سیگار کشیدن را ترک کنید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

ترک سیگار هم راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از آلودگی هوا است . سیگار کشیدن را ترک کنید و کسانی که اطراف‌تان هستند را هم به ترک کردن آن تشویق کنید. سیگار برای سلامتی شما و همچنین کیفیت هوای پیرامون‌تان بسیار بد است.

محل‌های نشتی را عایق بندی کنید

برای اینکه مجبور نشوید جهت گرم کردن خانه‌تان از انرژی خیلی زیادی استفاده کنید، در داخل و اطراف خانه‌تان از عایق‌بندی استفاده کنید.

بیرون رفتن‌ هایتان را یکجا کنید

به جای آن‌که چند بار با وسیله‌ی نقلیه‌تان بیرون بروید، سعی کنید مطمئن شوید که همه‌ی کارهایی را که انجام می‌دهید می‌شود در یک بار بیرون رفتن انجام داد. به این طریق، بنزین کمتری مصرف می‌کنید درحالی که به انجام کارهای معمول‌تان هم می‌پردازید.

یک بازرسی انرژی انجام دهید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

در منزل‌تان یک بازرسی انرژی که به بهروه‌وری انرژی مربوط می‌شود انجام دهید، و از بازرس درباره ی تغییراتی بپرسید که می‌توانید به منظور حصول اطمینان از این که منزل‌تان تا حد ممکن به لحاظ مصرف انرژی بهره‌وری خوبی دارد انجام دهید. آن‌ها می‌توانند به شما توصیه‌هایی بکنند که کمک‌تان خواهد کرد و حتی در درازمدت در پول شما صرفه جویی خواهد شد.

از دستگاه‌های محافظ برق استفاده کنید

اگر در مناطقی از منزل از تعدادی وسیله‌ی برقی مختلف استفاده می‌کنید از محافظ برق استفاده کنید. در صورت امکان، وقتی از هیچ وسیله‌ای در محافظ برق استفاده نمی‌کنید مطمئن شوید که آن را خاموش کرده باشید. این کار در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند و از چیزهایی که به محافظ برق وصل کرده‌اید محافظت می‌کند.

به جای تهویه‌ مطبوع از پنکه استفاده کنید

استفاده از پنکه نیز راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از آلودگی هوا است . اگر بیرون به شدت گرم نیست، در صورت امکان ممکن است بتوانید به جای دستگاه تهویه‌ی مطبوع از پنکه استفاده کنید. استفاده از پنکه برق و انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند.

وقتی بیرون سرد است از پتو استفاده کنید

در آن روی سکه، اگر هوا فوق‌العاده سرد است، به جای هدر دادن گرما، سعی کنید با استفاده از پتو یا پوشش بیشتر سرما را از خود دور نگه دارید. آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا و راه های مقابله با آلودگی هوا

کاهش، استفاده‌ مجدد، بازیافت ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

تا آنجا که می‌توانید دست به بازیافت بزنید تا بتوانید بعدا از آن کالا در محصولات دیگر استفاده کنید. به این طریق، با نیفزودن محصولات اضافی به چرخه‌ی تولید به مشکل موجود دامن نخواهید زد.

اقلامی را خریداری کنید که از مواد بازیافتی درست شده‌اند

در صورت امکان، به جای خرید محصولات کاملا جدید، اقلامی را خریداری کنید که از مواد بازیافتی درست شده‌‌اند. این کار نیاز به خرید مواد خام برای تولید اقلام کاملا جدید را کم خواهد کرد. وقتی برای خرید پرسه می‌زنید، به دنبال اقلامی باشید که روی آن‌ها لگوی بازیافت وجود دارد یا دست کم از مواد قابل بازیافت تهیه شده‌اند.

از میزان نامه‌های ناخواسته کم کنید

اگر هر هفته تعداد زیادی نامه‌ی ناخواسته دریافت می‌کنید، زمان آن رسیده است که با عضویت در خبرنامه از خدمات شرکت‌های مختلفی استفاده کنید که با فرستادن ایمیل به جای نامه می‌توانند به شما کمک کنند از دست انبوه چنین نامه‌هایی در صندوق پست‌تان خلاص شوید و میلیون‌ها درخت را که در سراسر جهان برای تولید کاغذ قطع می‌شوند نجات خواهید داد.

باطری‌های قابل شارژ بخرید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

خرید باطری های قابل شارژ نیز راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از آلودگی هوا است . هر ساله میلیاردها باتری فروخته و بعد از استفاده دور انداخته می‌شوند. یک شارژر و چند سری باتری قابل شارژ بخرید و نتیجه‌ی این کار را در اندک زمانی ببینید.

محصولات دارای برچسب ستاره‌ی انرژی بخرید

هربار که محصولات الکترونیکی جدیدی برای منزل یا محل کار می‌خرید، همیشه سعی کنید محصولات دارای برچسب ستاره‌ی انرژی را تهیه کنید. این محصولات از فیلترهای خاص صرفه جویی انرژی گذر کرده‌اند.

به جای آب داغ از آب سرد استفاده کنید

اگر به جای آب داغ در ماشین لباسشویی‌تان از آب سرد استفاده کنید برای محیط زیست بهتر است، چون مجبور نخواهید بود از آب گرم‌کن‌تان استفاده کنید، که به نوبه‌ی خود سوخت اضافه مصرف می‌کند و دود حاصل از آن را به محیط زیست می‌فرستد.

خوراک ارگانیک بخورید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

چیزهایی بخورید که به صورت محلی درست می‌شوند، مثل سبزیجات و گوشت. این یعنی برای آن که این محصولات به دستتان برسند احتیاجی به ترابری و حمل و نقل نیست و مهمتر از آن، این کار در اقتصاد محلی شما تاثیر می‌گذارد که می‌تواند در بلندمدت حتی کمک‌های بیشتری هم به شما بکند.

میوه و سبزیجات‌تان را خودتان عمل بیاورید:

اگر در حیاط خلوت خودتان چمن دارید به فکر درست کردن یک باغچه برای پرورش میوه و سبزیجات باشید. میوه و سبزیجاتی که از بازار می‌خرید قبل از رسیدن سر سفره‌ی شما باید کیلومترها راه بپیمایند. بنابراین پرورش آن‌ها در خانه‌ راه بی‌نظیری برای مهار آلودگی هوا خواهد بود.

۴۱ راه فوق‌العاده آسان برای جلوگیری از آلودگی هوا | مجله
آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا و راه های مقابله با آلودگی هوا

از کارفرمایتان درخواست تسهیلات کار در منزل کنید

جهت تنوع، از کارفرمای‌تان درخواست کنید به شما تسهیلات کار در منزل ارائه دهد. با این همه گزینه‌ی موجود در زمینه‌ی کنفرانس‌های شنیداری و دیداری، نباید انجام کارها در منزل برای‌تان کار چندان دشواری باشد. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند از تعداد ترددتان به محل کار کم و در پولتان صرفه جویی کنید بلکه به شما کمک می‌کند از آلودگی هوا نیز بکاهید.

مشارکت کنید ( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

ببینید آیا استان یا دولت شما طرح‌هایی دارد که به شما کمک کند برای بهتر کردن هوای درون و اطراف منطقه‌تان بتوانید در آن‌ها مشارکت کنید.

با نمایندگان محله صحبت کنید

با نمایندگان محله و مسئولان دولتی درباره‌ی نگرانی‌هایی صحبت کنید که درباره‌ی مسائل مربوط به هوای پاک در جامعه‌تان قبلا گزارش داده‌اید و آن‌ها را تشویق کنید روی آن‌ها کار کنند و به آن مسائل اهمیت بدهند تا اینکه بتوانیم جهان خود را برای فرزندانمان به جای بهتری تبدیل کنیم.

اطرافیان خود را آموزش بدهید

بگذارید اطرافیانتان بدانند چگونه می‌توانند در طرح‌های هوای پاک مشارکت کنند و به آن‌ها درباره‌ی راه‌های مختلفی که می‌توانند از محیط زیست خود مراقبت کنند آموزش بدهید.

روشن است که این‌ها تنها راه‌هایی نیستند که می‌توانید پیش بگیرید تا آلودگی هوا را از تبدیل شدن به مشکلی بزرگ‌تر از آنچه اکنون هست باز دارید. شما کدام یک از کارهایی را که فهرست کرده‌ایم در زندگی انجام می‌دهید؟ و در زمینه‌ی کمک به حفظ هوا و محیط زیست چه چیزی را جا انداخته‌ایم که به اعتقاد شما می‌تواند تاثیرگذار باشد؟ نظرات‌تان را با ما به اشتراک بگذارید تا همه‌ی ما بتوانیم از یکدیگر چیزی یاد بگیریم و به اکتشاف دنیای گسترده‌ی مسائل پیشگیری کننده‌ای بپردازیم که به آلودگی هوا در اطراف ما و جهانی که اکنون در آن زندگی می‌کنیم، مرتبط هستند.

( آلودگی هوا چیست – عوامل آلودگی هوا )

عوامل انسانی آلودگی هوا ، چه چیزی باعث آلودگی هوا می شود ، عامل اصلی آلودگی هوا چیست ، دلایل آلودگی هوا به زبان کودکان ، تعریف آلودگی هوا ، آلودگی هوای شهرهای بزرگ ، تحقیق آلودگی هوای تهران ، راه های پیشگیری از آلودگی هوا ، آلودگی هوای تهران ، تحقیق در مورد آلودگی هوا ، راه های مقابله با آلودگی هوا در اروپا ، راه های مقابله با آلودگی محیط زیست ، چگونه در کاهش آلودگی هوا کمک کنیم ، ایده هایی برای آلودگی هوا ، کاهش آلودگی هوا ، برای کاهش آلودگی هوا استفاده ازکدام انرژی ها مناسب است ، روش های کنترل الودگی هوا ، جلوگیری از آلودگی هوا

ثبت نظر