تاثیر تبلیغات خلاقانه – تبلیغات خلاقانه یا Creative advertising چیست

چگونه تبلیغات خلاقانه برای کسب و کار خود داشته باشیم ؟

برای تبلیغات در سایت تبلیغاتی ژنوس با بازدید ماهیانه ۶ میلیون نفر از منوی سایت و صفحه درج آگهی در کمترین زمان تبلیغ خود را ثبت کنید؛ در ادامه با مطلب چگونه تبلیغات خلاقانه یا Creative advertising برای کسب و کار خود داشته باشیم همراه باشید : امروزه کافیست اندکی به محیط اطراف خود دقت کنیم، تبلیغات به طرق مختلف راه خود را برای ظاهر شدن بر سر راه شما پیدا می کنند، حال مهمترین نکته این است که کدام تبلیغ، ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطبان دارد و در نهایت میل به خرید را افزایش می دهد، برای رسیدن به چنین جایگاهی لازم است تبلیغاتی اثربخش داشته باشیم، یکی از ملزومات تبلیغات موفق و اثربخش داشتن خلاقیت است. خلاقیت عامل ایجاد کننده تمایز و مزیتی در میان سیل انبوه تبلیغات است. تکنیک های خلاقانه در تبلیغات ابزاری هستند که برای جلب توجه، ایجاد درگیری ذهنی و تغییر دیدگاه ها و نگرش مردم به کار میروند تا در نهایت بتوانند پیام برند یا محصول خود را به مخاطب انتقال دهند. به طور کلی باید در نظر داشت که برای داشتن یک آگهی تبلیغاتی خلاقانه رعایت چند نکته ضروری است: کنار گذاشتن سنت رایج، دوری از چهارچوب های دست و پاگیر، داشتن شیطنت، سر زدن به هر جایی که کسی انتظارش را ندارد و تا حدی پیشبینی نشده است، اجتناب از رسانه هایی که مملو از تبلیغات هستند و برعکس، یافتن انواعی که تا به حال به کار گرفته نشده اند. خلاقیت در تبلیغات ، تبلیغات خلاقانه چیست ، تاثیر تبلیغات خلاقانه ، تبلیغات خلاقانه ایرانی ، خلاقانه ترین تبلیغات دنیا ، جدیدترین تبلیغات خلاقانه ، انواع تبلیغات خلاقانه ، متن تبلیغات خلاقانه ، تبلیغات محیطی خلاقانه ، طرح های تبلیغاتی خلاقانه ، آگهی های تبلیغاتی خلاقانه

درج آگهی پربازدید

خلاقیت چیست؟ 

در اینجا برای تعریف خلاقیت ما به ادبیات روانشناسی اجتماعی و آموزشی اشاره می کنیم که خلاقیت را به مثابه تفکر واگرا – یعنی توانایی یافتن راه حل های غیر معمول و غیر آشکار برای یک مشکل تعریف می کند. یکی از پیشگامان این زمینه، الیس پل تورانس، روانشناس آمریکایی بود که تستهای تفکر خلاق تورانس(TTCT) را توسعه داد، این تست از جمله ابزارهایی می باشد که برای سنجش ظرفیت افراد برای تفکر واگرا در دنیای کسب و کار و آموزش و پرورش استفاده شد.

شروع تبلیغات خلاقانه

در اوایل سال ۲۰۰۰ اقدامات تورانس برای تبلیغ توسط رابرت اسمیت، پژوهشگر ارتباطات دانشگاهی ایندیانا و همکارانش، اقتباس شده بود. آنها تعریف خلاقیت را اصلاح کردند تا به این نکته اشاره کنند که میزان آگهی حاوی عناصر برند یا اجزایی متفاوت، غیر معمول، اصلی، منحصر به فرد و غیره است. هدف آنها اندازه گیری خلاقیت بود.

تاثیر تبلیغات خلاقانه – تبلیغات خلاقانه چیست – چگونه تبلیغات خلاقانه برای کسب و کار خود داشته باشیم ؟

تبلیغات خلاقانه بر اساس ابعاد خلاقیت

اصالت در تبلیغات

یک آگهی با اصالت شامل عناصری است که نادر و یا تعجب آور هستند، و یا اینکه از بدیهیات و موارد عادی عبور می کند. تمرکز بر روی عناصر منحصر به فرد ایده ها یا ویژگی های موجود در آگهی است. برای مثال، آگهی می تواند متفاوت با هنجارها یا تجربیات، با استفاده از راه حلهای منحصر به فرد بصری یا کلامی باشد. بسیاری از کمپین های تبلیغاتی از اصالت استفاده می کنند. مثلا اتومبیل ها از مسیرهایی با چشم انداز زیبا و بدون ترافیک عبور می کنند. یک مورد از آگهی خلاقانه که در بعد اصالت برتر بود و مورد بررسی قرار گرفت تجسم شگفت انگیز از داخل یک دستگاه فروش در «کارخانه شادی» کوکا کولا بود. تبلیغات خلاقانه

انعطاف پذیری

یک آگهی تبلیغاتی برتر در مورد انعطاف پذیری، محصول را به طیف وسیعی از کاربردها یا ایده های مختلف مرتبط می کند. به عنوان مثال، یک نام تجاری برای نام تجاری قهوه Kraft Foods Jacobs Krönung، که در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در آلمان پخش شد، نشان داد که یک مرد با چالش های خانگی مختلف روبرو شده است (شستشو ظروف، دوختن یک دکمه روی ژاکت، دوش گرفتن پیاز و ایجاد یک تخت) در حالی که یک گروه از زنان در حال لذت بردن از یک فنجان قهوه بودند.

پیچیدگی

بسیاری از آگهی ها حاوی جزئیات غیر منتظره یا ایده های ساده هستند تا پیچیده تر شوند. یک مثال خوب برای این مورد ماست میوه Ehrmann یکی از مارک های پیشرو در آلمان می باشد که در آن یک خانم با خوردن ماست از لب هاش جدا می شود تا نشان دهد که زبانش درست مثل توت فرنگی است (Ehrmann نسخه های مختلفی از آن را برای طعم های مختلف ساخته است).

ترکیب

این بعد از خلاقیت در مورد ترکیب کردن یا ربط دادن اشیاء و ایده های معمولی غیر مرتبط به یکدیگر است. به عنوان مثال، Wrigley یک ایده بازرگانی را اجرا کرد که حاوی خرگوش هایی به شکل گاوها بود که از موز، انواع توت ها و خربزه ها تغذیه می کردند و باعث می شد که آنها به عنوان آدامس میوه ای رشد کنند. در این تبلیغ ترکیبی از اشیاء غیر مرتبط (خرگوش و آدامس) برای ایجاد یک داستان با تفکر واگرا استفاده شده است.

ارزش هنری تبلیغات

این بعد مربوط می شود به آگهی هایی با سطح بالایی از خلاقیت هنری که حاوی عناصر کلامی، بصری و صوتی جذاب هستند. کیفیت تولید آنها بالا است، گفتگوی آنها هوشمندانه است، پالت رنگ آنها اصلی است، یا موسیقی آنها به یاد ماندنی است. در نتیجه، مصرف کنندگان اغلب تبلیغات را تقریبا یک قطعه از هنر به جای یک سطح فروش می بینند. یک آگهی در این مطالعه بررسی شد که در میان ارزشهای هنری بالاترین امتیاز را به دست آورد، تبلیغ تجاری ماست فانتازیا Danone بود که در پایان سال ۲۰۰۹ پخش شد. آن تبلیغ یک زن را نشان می داد که روی گلبرگ های گل در دریایی از ماست فانتازیا شناور است و اطرافش پر از گل و میوه های مختلف هستند. تبلیغات خلاقانه

در این مطالعه از گروهی از افراد آموزش دیده آموزش خواسته شد که کمپین های تبیلغاتی تلویزیونی آلمان را در هر یک از این ابعاد، در مقیاس ۱ تا ۷، نمره دهند. رتبه کلی خلاقیت شرکت ها، میانگین نمرات بود. سپس به دنبال روابط بین نمره های هر شرکت، بودجه تبلیغاتی و اثربخشی نسبی فروش این شرکت ها بودند.

این مطالعه تفاوت های چشمگیر در نمره کلی خلاقیت را نشان داد. میانگین نمره خلاقیت کلی ۹۸/۲ (باز هم در مقیاس ۱ تا ۷) بود. پایین ترین امتیاز ۱٫۰ و بالاترین ۶٫۲ بود. تنها ۱۱ نفر از ۴۳۷ کمپین، نمره کلی بالاتری را دریافت کردند (پنج نفر از آنها کمپین های کولا بودند). در انتهای دیگر طیف، ۱۰ کمپین به طور کلی به زیر ۱٫۵ امتیاز رسیدند. نمرات بسیار مهم بود، همچنین مشخص شد که هزینه سرمایه گذاری شده در یک کمپین تبلیغاتی بسیار خلاقانه، تقریبا دو برابر تاثیر فروش یک یورو صرف شده در مبارزات غیرقانونی بود. تاثیر خلاقیت در ابتدا نسبتا کوچک بود، اما به طور کلی، کمپین رونق یافت.

تاثیر تبلیغات خلاقانه – تبلیغات خلاقانه چیست – چگونه تبلیغات خلاقانه برای کسب و کار خود داشته باشیم ؟

این مطالعه دو بینش جالب در مورد چگونگی تاثیر افزایش خلاقیت بر تعداد فروش را مشخص کرد.

۰۱- اینکه کدام یک از ابعاد مختلف خلاقیت روی فروش محصول بیشترین تاثیر را دارند؟

شرکت ها دارای امکانات زیادی برای ایجاد خلاقیت در کمپین های تبلیغاتی هستند. اما انواع خلاقیتی که سازمان ها در حال حاضر استفاده می کنند، اغلب در فروش موثر نیستند. در مطالعه ای که شرح دادیم، تاثیر هر یك از ابعاد خلاقیت روی فروش مورد سنجش قرار گرفت. اگرچه همه آنها تاثیر مثبتی داشتند، اما پیچیدگی بیشترین تاثیر را در مقایسه با خلاقیت کلی داشت و ارزش هنری، اصالت، انعطاف پذیری، و ترکیب به ترتیب بیشترین تاثیر را بعد از پیچیدگی داشتند. با این حال، مطالعات نشان می دهند، شرکت ها برای ایجاد خلاقیت در تبلیغات خود، در درجه اول از بعد اصالت استفاده می کنند. تبلیغات خلاقانه

۰۲- اینکه استفاده از خلاقیت بر اساس طبقه بندی متفاوت است.

سطح خلاقیت به طور قابل توجهی در مقوله های مختلف متفاوت است، مثلا در دسته هایی مانند کولا و قهوه، تبلیغ کنندگان و مشتریان تمایل دارند که سطح بالاتری از خلاقیت را ببینند، در حالی که در مقوله های دیگر مانند شامپو، محصولات مراقبت از بدن و صورت، شرکت ها باید به نشان دادن استفاده واقعی از محصول تمرکز کنند. یکی از دلایل این موضوع می تواند این باشد که در بعضی از مقوله ها مهم است که نقاط ضعف واقعی ویژگی های عملکرد را در تبلیغ ارائه دهند.

اولین مرحله تبلیغات خلاقانه

اولین مرحله در آغاز تبلیغات خلاقانه طوفان مغزی است. روشی که برای خلق ایده های خلاقانه بسیار کاربرد دارد، در طوفان مغزی تعدادی از افراد متخصص و آگاه نسبت به موضوع گرد هم می آیند و با سرعت تمامی ایده های خوب یا بدی که به ذهنشان میرسد را بیان می کنند در این حالت ابتدا پیام اصلی محصول و سپس شعار تبلیغاتی در نظر گرفته می شود و تمامی ایده های مرتبط با آن بیان می شود؛ در مرحله بعد خود محصول را در نظر می گیرند و سپس نام و کارکرد محصول مورد نظر و در نهایت هر چیزی که در محیط به گونه ای با کالا یا خدمات در ارتباط باشد در نظر گرفته می شود و در لیستی جمع آوری شده تا در فرصتی مناسب به بررسی آنها بپردازند. در این روش افراد از ایده های یکدیگر استفاده می کنند، نظرات خود را تکمیل و ایده هایی نو و خلاقانه ارائه می دهند.–استفاده از کاراکتر: طراحی یک یا چند کاراکتر تبلیغاتی. این کاراکتر تبلیغاتی می تواند یک بازیگر باشد که نقشی ثابت را در تبلیغات شما بازی می کند، یا یک شخصیت کارتونی و یا یک حیوان مثل گربه، دلفین و…. باشد. این کاراکتر باید از همه لحاظ متناسب با هویت و ماهیت برند شما، جذاب، متفاوت، با ویژگی های اخلاقی خاص و غیر قابل پیشبینی باشد. تبلیغات خلاقانه

تاثیر تبلیغات خلاقانه – تبلیغات خلاقانه چیست – چگونه تبلیغات خلاقانه برای کسب و کار خود داشته باشیم ؟

جان بخشی

بدینوسیله می توان به محصول مورد نظر در تبلیغات جان بخشید و ویژگی های انسانی را به آن نسبت داد همچنین می توان به مفاهیم انتزاعی مثل گرسنگی، خشم و… شخصیت انسانی اختصاص داد و کلیه پیام تبلیغاتی را از قول این محصولات نقل کرد و از این طریق بر اثربخشی خلاقیت در تبلیغات افزود.

اغراق بیش از حد در تبلیغات ( تبلیغات خلاقانه )

این راهکار بسیار اثربخش و موفق بوده و آزادی عمل زیادی به شما می دهد تا به شکل های مختلف از آن استفاده کنید. ایده یا پیام اصلی برند را تعیین کرده و سپس مواردی همچون مزیت کالا یا خدمات مورد نظر، سایز، شکل ظاهری و… را بسیار فراتر از منطق و واقعیت نمایش دهید. به خاطر داشته باشید که اغراق در حد معمول، ماهیت تبلیغ است و افراط در اغراق می تواند خلاقیت به همراه داشته باشد.

نمادسازی از طریق تشبیه و استعاره

تکنیکی برای انتقال مفاهیم و ایده های پیچیده با دقت و سرعت بیشتر و به گونه ای که ماندگاری بیشتری داشته باشد. نمادسازی و تشبیه به معرفی برند، هویت برند، ویژگی بارز و مزیت کالا یا خدمات شما می پردازد و مهمترین نکته این است که پیش از شما کسی از آن استفاده نکرده باشد چرا که اینگونه تبلیغات حتی اگر میل به خرید را افزایش ندهند، ماندگاری بالایی درذهن مخاطبان دارد. تبلیغات خلاقانه

احساسات و هیجانات

استفاده از ابزاری که موجب برانگیختن احساسات و هیجانات باشد، مثل موسیقی، تصاویر با زیبایی بصری و ویدئو های موثر، در این زمینه تبلیغات دیجیتالی و شبکه های اجتماعی می توانند پررنگ ترین نقش را در انتقال احساسات داشته باشند. البته لازم به ذکر است که داشتن زیبایی بصری بهتر است با سادگی همراه باشد تا بتواند توجه را معطوف به پیام اصلی تبلیغ کند.

مشکل/راهکار

یافتن یا پدید آوردن یک مشکل و ارائه کالا و خدماتتان به عنوان راه حل این مشکل به مشتریان. ارائه دلایل منطقی و یا حتی احساسی به صورت هوشمندانه برای خرید محصول شما، در جهت حل مشکل مخاطبان می تواند راهکاری خلاقانه برای افزایش اثربخشی تبلیغات خلاقانه شما باشد.

حس شوخ طبعی تبلیغ

استفاده از حس شوخ طبعی در تبلیغات می تواند با خلاقیت زیادی همراه باشد، و ماندگاری زیادی در پی دارد. البته باید توجه داشت که ماهیت برند در تضاد با شوخ طبعی نباشد، به عنوان مثال برخی از برندها شخصیت کلاسیک و جدی دارند و استفاده از طنز در تبلیغات آنها، تاثیر منفی بر اذهان عمومی دارد.

برای مشاوره تبلیغاتی از منوی سایت و صفحه تماس با ما با تیم ژنوس تماس بگیرید و یا می توانید از صفحه درج آگهی بصورت اینترنتی تبلیغات خود را در کمترین زمان در سایت ثبت کنید؛ کسب و کارهای بسیاری در سراسر کشور با درج آگهی در سایت تبلیغاتی ژنوس فروش خود را افزایش داده و حتی چند برابر کرده اند.

خلاقیت در تبلیغات ، تبلیغات خلاقانه چیست ، تاثیر تبلیغات خلاقانه ، تبلیغات خلاقانه ایرانی ، خلاقانه ترین تبلیغات دنیا ، جدیدترین تبلیغات خلاقانه ، انواع تبلیغات خلاقانه ، متن تبلیغات خلاقانه ، تبلیغات محیطی خلاقانه ، طرح های تبلیغاتی خلاقانه ، آگهی های تبلیغاتی خلاقانه
[st-tag-cloud]

ثبت نظر