فرفورژه یا گل نرده چیست

آیا می دانید فرفورژه یا گل نرده چیست و تولید کنندگان فرفورژه آن را چگونه می سازند ؟ دلایل خاصی وجود دارد که همه گیری استفاده از فرفورژه در ساختمان ها در ایران روز به روز در حال افزایش است و آن را همه جا می بینیم. فرفورژه به انگلیسی Wrought iron یا به فرانسوی Ferforge همان تکنیک فورژ یا شکل دادن به آهن است که بر این روش از حالت دادن به آهن داده اند. این کلمه فرانسوی از دو بخش le fer یا آهن و la forge یا همان شکل دادن تشکیل شده است. فرفورژه صنعت تولید محصولات فرفورژه عمدتاً از آهن و چدن می‌باشد که اصطلاح قدیمی چلنگری نیز برای آن مناسب است.

هنر فرفورژه سازی که از قدیم در کارگاه‌ های کوچک آهنگری و به روش های سنتی و با گداختن و شکل دادن آهن و یا با ریختـه گری چدن و سایر فلزات در ایران انجام می‌شد، اما در سال های اخیر پیشرفت هــای فراوانی داشته و تبدیل به صنعت تولید گل نرده و فرفورژه در کارگـاه‌ هــا و کارخانه‌ های بزرگ سازنده فرفورژه گردیده‌ است. اینک ایران به یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان فرفورژه و گل‌ نرده تبدیل شده‌ است.


روش های مختلف ساخت فرفورژه چیست

تولید کنندگان فرفورژه برای ساخت محصولات فرفورژه ، آهن را تحت فشار و دمای زیاد قرار می دهند تا شکل خود را از دست بدهد. با این روش آهن با کشش زیادی که تحمل می کند قادر است اشکال متفاوت و آشنای اسلیمی را به خود بگیرد. فرفورژه جهت ساختن آن میله های آهنی در كوره قرار داده می شود ، آنها را گداخته نموده و روی سندان ها می كوبند و نوك یا انتهای آنها را به شکلهای مختلف تیز یا فلش دار در می آورند . كوبیدن این فلزات جلا و جلوه خاصی به آنها می دهد و از حالت خشكی و مقاوم بودن فلز كم می نماید ، که می توان نقش های بسیار پرپیچ و تاب كه معروف به اسلیمی می باشند را با این فلــز سخت و آهـن مقاوم بدست آورد كه در حال حاضر در کشور ما در امر فروش فرفورژه انواع و اقسام این گونه مصنوعات فلزی را می بینیم.


ساخت فرفورژه آهنی یا فلزی

فرفورژه از فلز ساخته شده و عموما به رنگ سیاه عرضه می شود و به نوعی میتوان گفت که کسب و کار تولید صنایع ساخت فرفورژه تلفیقی از هنر و صنعت است که در آن ظرافت و زیبایی هنر با تولید صنعتی تلفیق و محصولی بازار پسند تولید و به بازار عرضه می گردد. معمولاً فلزات سرد و مقاوم بوده و اتصالات آنها بسیار آسان و مطمئن است . فلزات گران قیمت هستند و از نظر ساخت و بازسازی خیلی آسان و سریع بكار برده می شوند . امروزه نوع خاصی از فلز به نام فرفورژه رایج شده است و برای تغییر شکـل فلزات در صنعت فرفورژه از دستگاه‌ های مدرن بدون نیاز به حرارت استفاده می شود.

کافیست هنگام پیاده روی، به درب خانه های محله خود نگاه بیاندازید. اکثر خانه ها درب فرفورژه فلزی دارند که از سر تا پا نقوش اسلیمی زیبایی را در چهارچوب خود جای داده اند.

تولید و فروش فرفورژه به صورت سرویس کامل نیز انجام می گیرد که در این صورت محصولات فرفورژه ای درب نفر رو و ماشین رو ، باکس ، فنس های رو دیواری ، حفاظ پنجره ها ، نرده های راه پله و تراس ها و درب ورودی آپارتمان در طرح های مختلف درون کارگاه های جوشکاری تولید می گردد و پس از اتمام مرحله رنگ و پتینه به مشتریان تحویل داده می شود.

فرفورژه  Ferforge چیست : فرفورژه یا همان تکنیک فورژ یا شکل دادن به آهن یک نام فرانسوی است که بر این روش از حالت دادن به آهن داده اند.
فرفورژه Wrought iron چیست

ساخت و تولید فرفورژه در ایران

ایران از دیرباز سابقه کار با آهن را داشته و شیوه های متعدد آهنگری و ریخته گری را می دانستند و مورد استفاده قرار می داده اند. شاید آشنایی با این هنر باعث شد تا اکنون ایران با داشتن تولیدات درجه یک فرفورژه تبدیل به یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان آسیا شود.

محصولات فرفورژه توسط دو گروه واحدهای تولیدی صنعتی ( همان تولید کنندگان فرفورژه ) و واحدهای تولیدی صنفی ( همان کارگاه های جوشکاری و فروش فرفورژه ) تولید می شوند که در این میان تولید و فروش واحدهای تولیدی صنفی خیلی بیشتر است.


بررسی جایگزینی محصولات فرفورژه و علل آن

محصولاتی که فرفورژه جایگزین آنها می شود عبارتند از :

  • نرده های فرفورژه به جای نرده استیل و سنگ های قلیانی
  • درب های ماشین روی فرفورژه به جای کرکره برقی
  • درب ورودی آپارتمان به جای درب های ضد سر

و علت های جایگزینی فرفورژه :


برآورد قیمت محصولات فرفورژه

قیمت فرفورژه به نسبت کالاهای مشابه خود ارزان تر است البته باید به این مسئله توجه شود که مقایسه قیمت لازم است در مورد کالاهای مشابه صورت گیرد به عنوان مثال: یک درب لوکس ماشین رو از یک درب چوبی ماشین رو با همان عرض و ارتفاع از قیمت بالاتری برخوردار است ولی اگر همان درب لوکس ماشین رو با یک درب ماشین رو که در آن از ورق و قوطی های سنگین استفاده شده مورد مقایسه قرار گیرد، موضوع برعکس خواهد شد. بنابراین قیمت فرفورژه عاملی است که مشتری در هنگام انتخاب توجه بسیاری به آن دارد و با توجه به تعداد بالای محصولات جایگزین ، مشتری از حق انتخاب بالایی برخوردار است لذا حساسیت انتخاب به نسبت قیمت بالا خواهد بود.


کیفیت محصولات فرفورژه

اصلی ترین عامل در انتخاب و خرید فرفورژه توسط مشتریان کیفیت و شکل ظاهری این محصولات می باشد. بنابراین اگر این نیاز مشتری تامین نشود مسلما” کالاهای جایگزین مورد توجه مشتری قرار خواهد گرفت.


شکل فانتزی و لوکس فرفورژه

یکی از دلایل اصلی خرید فرفورژه از سوی مشتریان، شکل فانتزی و لوکس آن می باشد و به نوعی می توان گفت که کسب و کار تولید محصولات فرفورژه تلفیقی از هنر و صنعت است از این رو لازم است در طراحی و تولید این اصل را کاملا” مورد توجه قرار داد تا شانس بیشتری در انتخاب شدن توسط مشتری به وجود آید.


سرویس کامل فرفورژه

برخی مشتریان خواهان خرید سرویس کامل محصولات فرفورژه می باشند که شامل ست درب نفررو و ماشین رو و فنس و باکس و سرویس های دیگر هستند. از این رو لازم است سرویس کامل محصولات فرفورژه در صورت تقاضای مشتری تولید شود.

فرفورژه  Ferforge چیست : فرفورژه یا همان تکنیک فورژ یا شکل دادن به آهن یک نام فرانسوی است که بر این روش از حالت دادن به آهن داده اند.
فرفورژه Wrought iron چیست

ویژگی های فرفورژه چیست

فرفورژه یا همان گل نرده ها امروزه همه جا دیده می شوند، از دکور و وسایل خانه مثل تخت و ساعت گرفته تا بناهای ساختمانی، که اغلب درب و پنجره آن ها همه فرفورژه است. بهتراست دلایل و ویژگی های محبوب شدن این آهن شکل داده شده را با هم بررسی میکنیم:


فرفورژه مثل آهن محکم است

این آهن بر خلاف چهره زیبا و ظریفش از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. خیالتان راحت چرا که هیچ چیز نمی توآند آن را تکان بدهد.


فرفورژه زیباست

نمی توان منکر زیبایی درهای فرفورژه شد. بی شک می توان اظهار داشت که یک از مهم ترین عوامل موثر در زیبایی ساختمان،نقش های فرفورژه بر روی درب، پنجره و نرده ها است.


تنوع فرفورژه بالاست

خیالتان راحت یکی از برتری های این صنعت تنوع بیش از حد آن در مدل ها می باشد.


فرفورژه دارای قیمت مناسبی است

شاید باورتان نشود ولی محصولات فرفورژه از قیمت های بسیار خوبی برخوردار است.


فرفورژه نیاز به مراقبت ندارد

با وجود ترکیباتی مثل چدن و آلومینیوم، این آهن شکل داده شده در مقایسه با سایر آهن های دیگر از مقاوت بالاتری برخوردار است و همین موضوع باعث می شود تا دیرتر دچار زنگ زدگی و اکسید شود.


کاربرد فرفورژه چیست

فرفورژه چیست – تمام مواردی که مطرح کردیم، دلیلی شد بر استفاده متعدد از فرفورژه در زمینه های متفاوت. چند نمونه از کاربرد های این فلز را با هم بررسی می کنیم:


فرفورژه در ساختمان سازی

شاید بیشتر فروش فرفورژه در کشورمان در زمینه ساختمان سازی باشد. از فرفورژه برای ساخت انواع درب و پنجره و نرده ها استفاده می شود. استفاده از فرفورژه در ساختمان در چند سال اخیر موجب بالا رفتن زیبایی نمای خانه ها شده است.


مبلمان فرفورژه

چند سالی است که دیگر از فرفورژه در ساخت بدنه و پایه مبلمان هم استفاده می شود. این طرح نه تنها زیبایی خاصی به اثر می بخشد بلکه استحکام و دوام خوبی را نیز به اثر می بخشد.


دکور فرفورژه ای

فرفورژه حتی در زمینه دکوراسیون داخلی منزل نیز توانسته جایگاه خوبی برای خود دست و پا کند، به طوری که در چند سال اخیر شاید متوجه حضور قطعات فرفورژه در ساعت دیواری، میز و … شده باشید.

فرفورژه  Ferforge چیست : فرفورژه یا همان تکنیک فورژ یا شکل دادن به آهن یک نام فرانسوی است که بر این روش از حالت دادن به آهن داده اند.
فرفورژه Wrought iron چیست

ثبت نظر